Powrót na górę strony

Krótka historia początków planszówek

W dzisiejszych czasach wszyscy gramy w gry planszowe. Ale skąd się one tak właściwie wzięły? Tak naprawdę ludzkość zna je od setek lat. Jednak gdzie powstały jako pierwsze, i kiedy dokładnie? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele cywilizacji stworzyło swoje gry planszowe w podobnym czasie. Była to Mezopotamia, Egipt, Chiny oraz Azja mniejsza i Bliski Wschód. Pochodzenie części tych gier da się ustalić, jednak niektóre zyskały taką popularność, że jest to praktycznie niemożliwe.

Ktoś jeszcze gra w pierwsze gry?

O dziwo, w pierwsze gry cały czas się gra i cały czas są dosyć popularne. Znane nam obecnie planszówki czasami czerpią też z nich niektóre pomysły i mechaniki. Nic w tym dziwnego, w końcu to od nich się wszystko zaczęło. Żeby jednak nie przedłużać, oto przed wami część z najstarszych znanych gier planszowych.

Królewska gra z Ur

Ta dosyć fantastycznie nazwana gra znana jest także jako „gra na dwudziestu kwadratach”, ponieważ z tylu pól składa się jej plansza. Pierwsze gry charakteryzują się konkretną budową – planszą oraz pionami, które na niej umieszczano. Pomimo wyraźnego podobieństwa do gry w warcaby, posiłkując się częścią zachowanych zasad, można dojść do wniosku, że bliżej jej do kości.

Najstarsze gry planszowe - Królewska gra z Ur

Celem gry jest doprowadzenie swoich pionów na przeciwną stronę planszy – stronę przeciwnika. Trzeba jednak najpierw wyrzucić na kości odpowiednią liczbę oczek, żeby nasz pion w ogóle znalazł się na planszy. Dodaje to do zabawy element losowości. Najstarsze egzemplarze Królewskiej gry z Ur pochodzą z 2600 r.p.n.e. Na nich jest też bazowana ostatnia gra na tej liście.

Senet

Najstarszy komplet znaleziono w grobowcu, datowanego na trzecią dynastię Starożytnego Egiptu. Są to lata 2700-2600 przed naszą erą, czyli mniej więcej ten sam okres, co powstanie Królewskiej gry z Ur. Zasady gry Senet nie są nam jednak znane. Po prostu nie zachowały się do naszych czasów. Co prawda powstało współcześnie kilka gier luźno nią inspirowanych, ale prawdopodobnie nigdy już się nie dowiemy, jak starożytni Egipcjanie grali w nia na prawdę.

Najstarsze gry planszowe - Senat

Tryktrak

W pochodną „Królewskiej gry z Ur” grano już w starożytności, ale cały czas jest spotykana w kulturze gruzińskiej, ormiańskiej, arabskiej  i tureckiej. Można więc łatwo wywnioskować, że jest młodsza niż „Królewska gra z Ur”, jednak niemniej ciekawa. W Tryktak grano praktycznie na całym świecie, także w okolicach basenu Morza Śródziemnego.

Najstarsze gry planszowe - Tryktrak

Znany wszystkim Gajusz Juliusz Cezar, wypowiedział podobno podczas przekraczania Rubikonu „Alea iacta est”, czyli znane nam obecnie „Kości zostały rzucone”. Możliwe jednak, że nie były to używane do dzisiaj kości do gry, a właśnie Tryktak.

Jeśli zaciekawiły Was te trzy gry, to polecam samemu zbadać ten temat. Możliwe, że Wasza ulubiona gra planszowa ma tak naprawdę dwa tysiące lat.

All search results